Katalánsko.com » Barcelona

Barcelona

Protože Barceloně je věnováno mnoho specializovaných stránek, nebude na ni soustředěna v tomto průvodci velká pozornost. Nicméně právě Barcelona (mapa) je ideální start pro Vaši poznávací cestu po Katalánsku a určitě stojí za to se pár dní zdržet.

Přestože zde narazíte na turnikety a automaty, bez obsluhy lidí se neobejdete. Katalánci milují komunikaci z očí do očí.

Z Barcelonského letiště se dá jet do centra, popř. do jiných částí Katalánska autobusem nebo vlakem. Pokud se rozhodnete pro jízdu s přestupem, věřte, že vám nebude lístek do turniketu na přestupu fungovat – nejedná se o chybu ale o zcela normální záležitost. Běžná praxe je ukázat jízdenku obsluze, která otevře speciální průchod.

Nejpříhodnější z hlediska počtu lidí je pro návštěvu tohoto velkoměsta zima. V létě se k hlavním památkám musí člověk doslova probít. V Barceloně se také hodně krade, takže není úplně bezpečné prodírat se bezmyšlenkovitě davem lidí. Barcelona je město plné podezřelých individuí a Vaše kabelka by lehce mohla skončit v sortimentu pouličního prodavače, který má krámek vybudovaný z fikaně upraveného prostěradla. Stačí jednou trhnout, z prostěradla si udělá vak a sprintuje z místa činu.


Kdo neběhá stovku pod 11 s, nemá proti ilegálním prodejcům a zlodějům – sprinterům žádnou šanci. Proto se vyplatí dávat si na vlastní věci pozor.

Muzeum vědy a techniky

Přestože mohou Katalánci působit spíše jako umělci než jako vědátoři, jejich muzeum vědy a techniky  – Museu de la Ciencia i de la Técnica de Catalunya se vyplatí navštívit! Každý návštěvník si zde může vlastníma rukama osahat nejrůznější technické vychytávky a pochopit jak funguje přenos zvuku, jak se transportuje a čerpá voda nebo si prohlédnout meteorologickou stanici.

V Muzeu vědy a Techniky se názorně seznámíte s přírodními úkazy i technickými zajímavostmi.

Zajímavý je i skleník s pralesem a akvária plná ryb. Muzeum je vhodné i pro návštěvníky, kteří neovládají cizí jazyky a také pro děti. Je zde vystaveno mnoho exponátů, které návštěvníkovi pomohou pochopit fyzikální zákony či jak funguje sopka. Mnoho vystavených experimentů je velikých a hlučných. Místní návštěvníci také nebývají nejtišší, proto se zde člověk necítí svázaný jako na školní půdě.

U vodního šroubu může např. celá rodina jásat z toho, že přečerpala vodu z jednoho jezírka do toho samého jezírka. Na první pohled nesmyslná operace slouží k pochopení čerpání vody. Komunikativní jedince zaujme demonstrace šíření zvuku.

Muzeum se nachází na Rambla d’Egara.

Památky a zajímavosti

Výčet památek a míst, které stojí v Barceloně za zhlédnutí:

La Rambla – Hlavní barcelonská třída plná pouličních herců, kašparů a provozovatelů hazardu. Pozor na krádeže!

Katedrála

La Sagrada Familia – Chrám, jehož duchovním otcem je Antoni Gaudí

Park Güell – Park dle návrhů Antonia Gaudího

Camp Nou – Stadion FC Barcelony, katalánského národního týmu

La Pedrera – Dům dle návrhů Antonia Gaudího