Katalánsko.com » Fiesty

Fiesty

Santa Tecla

Festes de Santa Tecla, jak se katalánsky nazývají největší Tarragonské fiesty v roce, probíhají na konci září, okolo 23. září. Kdo chce vidět to nej z katalánské kultury, neměl by si je nechat ujít. Jedná se o svátky na počest patronky Santa Tecly, které trvají deset dní – skutečně v kuse, intenzivněji v noci.

Zahrnují přes pět set aktivit; koncerty, stavění hradů z lidí, průvody hlav a masek, correfoc, ohňostroje, pití vína…

Ohňostroj

Correfoc

Correfoc II.

Baixada

Baixada – polévání lidí

Castellers

Pád lidského hradu

Karneval

Součástí karnevalu je, samozřejmě obří FOC. Zveřejněné video není video požáru, nýbrž video oslavy!

Semana Santa

Součástí Semany Santy jsou průvody.  Účastní se jich malí i velcí.

Nit de Sant Joan

Na začátku léta se slaví svatojánská noc, a to z 23. června na 24. června. Oficiální městské slavnosti zahrnují pochopitelně průvody, foc a hrady z lidí. Pro tento svátek jsou výbušniny a oheň ještě typičtější než kdykoliv jindy, proto je také možné potkat tříleté, které dědeček učí házet obrovské bouchací kuličky spoluobčanům pod nohy. Svatojánská noc patří prostě mezi pekelné svátky.

Nejdůležitější součást oslav je nekonečná fiesta na pláži. Popíjí se, poslouchá se hudba, skáče se přes oheň i přes vlny v moři. Ráno jsou na nádražích v přímořských městečkách k vidění davy zmožených lidí, kteří se povalují všude – na lavičkách i na zemi. Ti, co ještě mají sílu, hází petardy po projíždějících vlacích a pokřikují po zaměstnancích drah.

Rok 2010 je spojen s vlakovou katastrofou – skupinka mladých lidí tenkrát nevyužila podchodu, který spojoval vlakové nástupiště s pláží, a rozhodla se přeskákat koleje. Bohužel zrovna ve chvíli, kdy projížděl rychlovlak.