Katalánsko.com » Jídlo

Jídlo

Katalánská kuchyně je ovlivněna různorodostí oblasti. Na území Katalánska se rozpínají hory, kde odjakživa žili chrabří a skromní horalové, úrodné nížiny vhodné pro pěstování těch nejkvalitnějších mandlí a pomerančů, zaplavená delta s rýžovými poli a moře, nekonečný zdroj mořských živočichů.

Tak jako si v Česku můžete vyloupat ořechy přímo ze stromu, v Katalánsku můžete vyrazit na mandle. Čerstvé je vždycky nejlepší! Ten rozdíl poznáte.

Krevety

Krevety

Katalánci, podobně jako Italové, Španělé a jiné jižní národy si v jídle (a pití) libují. Milují rodinné večeře, zbožňují oslavy s bohatou tabulí, jsou nároční, co se týče kvality surovin. Pokud si v Katalánsku koupíte čerstvé subtropické ovoce, budete překvapeni jeho chutí. Čerstvé chutnají lépe např. i mořské plody. Zavítat do Katalánska a nezakusit místní kuchyni by byl hřích!

Bílé bagety

Jediné minus katalánské gastronomie jsou bílé bagety, kterým se zde říká pa – v překladu chleba. S českým chlebem nemají tyto bagety nic moc společného. Čerstvé jsou vynikající – ještě teplé z pekárny dokážou zaplnit bříško labužníka. Tvrdnou ovšem velmi rychle a také se brzy přejedí.

Bílá bageta - pa

Bílá bageta - pa

Protože bílé bagety se rychle přejedí, musí si český cestovatel závislý na chlebu, najít za svou drogu odpovídající substituci.

Pro českého cestovatele, který nedostatkem chleba trpí, existuje několik alternativ: Celozrnný „německý“ tmavý chléb, který se však prodává velice draze ve většině supermarketech. Tmavé bagety se zrníčky, které prodává řetězec Bon Preu. A vynikající hranolovité bagety s ovesnými vločkami a slunečnicovými semínky, které se dají zakoupit v Mercadoně.

Pa amb tomàquet

Nejtradičnější z tradičních katalánských pochutin je tzv. pa amb tomàquet. Jedná se o chléb (bílou bagetu) rozmočený v rajčeti a politý olejem. Traduje se, že Katalánci neradi vyhazují jídlo (což je chvályhodné) a rozmočení v rejčátku je efektivní způsob využití ztvrdlého pečiva.

Kontinuální toustování chleba

Kontinuální toustování chleba

Kdo si přečte, že Katalánsko je gastronomický ráj, může být z nejtradičnějšího katalánského pokrmu maličko zklamán.

Jak se pa amb tomàquet připraví?

Nakrájí se bílá bageta na plátky a nechá se uschnout nebo se otoustuje. Potom se vezme polovina rajčete a to se rozšmrdlá po celé délce a šířce. Vše se zalije notnou dávkou olivového oleje. Olejem se nešetří!

Tortilla de Patatas – Bramborová omeleta

Ač to Katalánci možná neradi uslyší, jejich Tortilla de Patatas – Bramborová vaječná omeleta – je úplně stejná, jako ta španělská. Jedná se o zhruba 3 cm vysokou placku, jejímž základem jsou brambory a vejce.

Tortilla ve vinném sklípku

Tortilla ve vinném sklípku

Recept na tortillu:

Teorie přípravy tortilly je velmi snadná. Nakrájí se brambory, ty se osmaží. Brambory se vyndají z pánve, osmaží se cibulka, potom se brambory zase přihodí zpět na pánev. Vše se zalije rozkvedlaným vejcem a osmaží. Do vejce je možné přidat i trochu mléka.

Kde je tedy finta?

Fígl je otáčení tortilly. Vychytat správný okamžik, kdy zespoda je již tato vaječná omeleta hotová, ale stále ještě nepřipálená, beze ztrát a újmy na zdraví ji otočit a správně propéci i z druhé strany – to je umění.

Tortilla není nikterak snadná na přípravu, přestože se v podstatě jedná o vaječnou omeletu.

Jak tortillu správně otáčet? Pokud jste úplní začátečníci, je dobré začínat s menší pánví. Během smažení se snažte, aby se tortilla nepřipekla na okrajích, ani zespoda. Možná připravíte několik várek míchaných vajíček, než přijdete na tu správnou chvíli, kdy je třeba provést otočení.

Otočka se provádí přiložením talíře na pánev. Poté se pánev i talíř otočí o 180° a hmota se sesune zpět na pánev. Pozor, při této operaci může velice snadno dojít k popálení. Pokud se tato část úspěšně provede, následuje smažení z druhé strany tortilly.

Existují různé variace tortilly: S cibulí, bez cibule, se špenátem, s paprikou – záleží pouze na fantazii. V Katalánsku se dá hotová tortilla koupit v každém obchodě, nicméně jako správní gurmáni si místní potrpí na domácí originál. V každé rodině se tortilla dělá malinko jinak. Někde je vevnitř skoro syrová, měkoučká, někde pořádně propečená. Nejlepší tortilla bývá ta od maminky.

Používá se pochopitelně olivový olej, nicméně v našich podmínkách nic nezkazíte ani běžným rostlinným olejem.

Pokud si v Katalánsku chcete objednat, můžete zkusit španělštinu: Tortilla de patatas, katalánštinu: truita de patates (jedná se o oficiální překlad, většina lidí stejně používá výraz tortilla), popř. angličtinu: „Spanish omelette“ – pokud vybojujete lístek v angličtině.

Tortilla je velice populární náplň sendvičů. Všude po Katalánsku si můžete zakoupit velké bílé bagety plněné tortillou. V občerstvovacích zařízeních se pro přípravu tohoto pokrmu často připravují ze sušených vajec, a to z důvodu vyhnout se nebezpečí salmonelozy.

Patates braves

Patates braves, španělsky patatas bravas jsou vlastně osmažené brambůrky s vynikající salsou neboli omáčkou. V Katalánsku si nedávejte jen tak hranolky s kečupem – mnohem lepší místní variantou jsou právě zmíněné patates braves.

Recept na patates braves:

Patates braves

Patates braves

Oloupou se brambory a nakrájí na zhruba 2 cm veliké nepravidelné kousky. Brambory se osmaží do zlatova. K nim se podává omáčka, jejíž složení se mění dům od domu a je střeženým rodinným tajemstvím. Základem ale je rajčatový protlak s octem a chilli, do čehož se přidává olivový olej, alioli či majonéza a další ingredience.

Omáčka se dá ošidit a zjednodušit na směs kečupu a majonézy, ale není to ono…

Paella

Typický pokrm pro celou oblast Španělska je paella – jídlo z rýže, připravené v troubě, do kterého jsou přimíchány mořské plody, popř. jiné maso. Původem je paella z Valencie, nicméně nyní se podává v celém Španělsku. Zajímavé je dát si paellu u Delty řeky Ebro – z místních, čerstvých surovin.

Escalivada

Escalivada je katalánské jídlo z pečeného lilku, papriky a rajčat. Recept najdete na stránce lilek.info.

Crema Catalana

Katalánský moučník – puding s křupavou karamelovou kůrkou se nazývá Crema Catalana.

Crema catalana - dezert z vaječných žloutků s karamelem

Crema catalana - dezert z vaječných žloutků s karamelem

Dá se koupit v supermarketu v kelímku, ale nejlépe chutná čerstvý, připravený od místních.

Jedlé kaštany

Oblíbená pochoutka Katalánců jsou jedlé kaštany opečené přímo na ulici, které se prodávají v době Halloween.

Katalánské speciality v Česku

Speciality z různých koutů světa nabízí např. řetězec Marks and Spencer. Dá se zde pořídit katalánské perlivé víno Cava. Cavu je ovšem možno zakoupit také v Tescu, v oddělení s víny.