Katalánsko.com » Montblanc

Montblanc

Městečko Montblanc se nachází asi hodinu vlakem od Tarragony, Barcelony i Lleidy (mapa). Jedná se o hlavní město oblasti Conca de Barberá. Bylo založeno v roce 1163 na popud krále jménem Alfons I. del Cast. V tomto roce vznikly první zárodky osídlení, především pak kostel, hrad a trh.

Rozmach nastal ve 13. století, kdy byl postaven kostel Sant Miquel, palác „Palacio Real“, nemocnice a další významné stavby města. Nejviditelnějším a nejznámějším monumentem města jsou středověké hradby. Toto obezdění bylo dokončeno roku 1366 jako obranný středověký prvek – v tehdejších dobách nezbytná součást města. Zdi mají obvod 1500 m a 31 vstupů. Téměř nedotčeny se dochovaly dodnes, a i díky nim je Montblanc známý jako „středověké město“. Dnes se samozřejmě rozpíná a hradbami je obklopeno pouze centrum.

Na jaře se v Montblancu konají známé středověké trhy, kde si můžete zakoupit mnoho zajímavých dobrot – ať se již jedná o pečivo či masné výrobky. Ač v Katalánsku slanému pečivu příliš neholdují, zde si můžete pochutnat na nejrůznějších slaných, plněných koláčích. Kromě jídla se zde prodávají i jiné výrobky – ručně vyrobené nádobí z olivového dřeva, luky, šípy a módní doplňky. Je třeba obezřetnosti, neboť místní mládež a dítka rádi středověké zbraně testují přímo v ulicích.

Nejzajímavější je ochutnávka vína. Zakoupením sklenice s držáčkem na krk se stáváte ochutnávačem a máte právo za sníženou cenu ochutnat jakékoliv víno, které se ochutnávky účastní. Je zde samozřejmě také možnost zakoupení celé lahve vybraného moku.

BonArea

V Monblancu se nachází bufet, který stojí za návštěvu, protože nejde jen tak o ledajaký bufet. Je to totiž katalánský bufet. Patří mezi vynálezy Bon Area. Bon Area je síť supermarketů, benzínových pump a právě zmíněných bufetů (těch je ovšem pomálu). Pojí je především příznivá cena.

Příznivá cena v bufetu je: 3 eura za snídani každý den, 4 eura za oběd (večeři) ve všední den a 5 o víkendu (jaro 2010). Za tuhle super cenu se navíc nedostanete do uplivaného pajzlu, ale do all-you-can-eat zařízení! Pravda, poněkud výjimečného!

Za velmi lidovou cenu se tu člověk může nadlábout třeba deseti klobás!

Vstupuje se turniketem a to po vhození příslušné částky. Bývá tu celkem plno, proto následuje prodírání se k tácku a ke stolu – což vypovídá o kvalitě a oblíbenosti tohoto pohostinství – kde je plno, tam je dobře.

Po usazení se ke stolu může začít hostina: člověk si vezme talíř a vybírá: Studená kuchyně – zelenina a saláty, teplá kuchyně – lasagne, kuřátko, slaninka s česnekem, speciální katalánské klobásky. Kdo si nevybere z předem ohřátých a připravených jídel, může si na speciálních plotýnkách usmažit klobásy, hamburgery a jiné masné produkty. A to v libovolném množství.

Za doporučení stojí vyzkoušet od každého trochu. I během krátkého výletu se tu totiž naskytne jedinečná příležitost nahlédnout Kataláncům takříkajíc do kuchyně. Nechybí známý pa amb tomaquet – typický bílý chleba se opéká v kontinuálních toustovačích doslova „na tuny“.

Masem se v bufetu BonArea nešetří. Vegetariáni si přijdou na své u mís se zeleninou.

Voda je k celé akci zdarma. Vínečko, pivečko či zákusek je možno zakoupit v automatech – to sice návštěvu zlehka prodraží, nicméně i tak se oběd zde vyplatí! Pobyt je časově omezen, proto není vhodné přijít na oběd a cpát se až do večera – i když by na to asi nikdo nepřišel.

Aktuální informace o Bon Area