Katalánsko.com » Aigüestortes

Aigüestortes

Národní park Aigüestortes i Estany de Sant Maurici (dále jen Aigüestortes) je jediným katalánským národním parkem. Pojmenovaný je podle Planell d’Aigüestortes (Aigüestortes znamená zkroucené vody), což je širší údolí, kde se potok rozděluje do mnoha potůčků a zase slévá zpět do menšího množství potoků a podle jezera Sant Maurici, nad kterým se tyčí dvojhora Els Encantats, která se dělí na El Petit Encantat a El Gran Encantat a je ikonou národního parku.

Estany de Ratera

Estany de Ratera

Národní park Aigüestortes je 200 jezer ve velehorách, přístupných přes údolí a průsmyky.

Aigüestortes se nachází na severozápadě Katalánska v Pyrenejích, svou rozlohou je poměrně malý (asi 20 krát 9 kilometrů); přesto se v něm nachází téměř 200 jezer, které vznikly činností ledovců před dvěma miliony lety. Hory, mezi kterými se jezera nachází, sahají až do výše 3000 m.n.m. Zajímavostí je, že hranice národního parku jsou poměrně klikaté, tedy okolo jezer, protože si rybáři vylobbovali, aby některá jezera nebyla součástí národního parku Aigüestortes a mohlo se v nich rybařit, což je samozřejmě v národním parku zakázáno, zrovna tak jako se v jezerech koupat.

Jak se tam dostat

Mapa – odkaz.

Estany Llong

Estany Llong

Dvě nejfrekventovanější přístupové cesty do Aigüestortes vedou z Espotu a z Boí (z východu, resp. ze západu). Do Boí se dá dopravit kromě stopu i autobusem z El Pont de Suert. Přímo do Espotu bohužel autobus nejezdí, ale pokud byste jeli autobusem směrem do Esterri d’Áneu, je možné poprosit řidiče, aby vám zastavil u odbočky na Espot a do Espotu dojít pěšky, případně dojet stopem. Z Espotu pak jezdí taxíky k jezeru St Maurici, z Boí jezdí taxíky do Planell d’Aigüestortes, což je místo, kde se říčka v rovné a širší části údolí rozlévá do několika potůčků. (aigüestortes znamená zkroucené vody) Pokud je taxík plný, vyjde to asi na 5 euro na člověka. Jestli jste drsnější a chcete si vyšlápnout po svých víc výškových metrů, můžete začít výšlap v Esterri d’Áneu a k jezeru St Maurici můžete dojít přes Son (1393 m.n.m), kde se nachází románský kostelík. Podle toho, kudy a přes jak vysoké hory průsmyky půjdete, je návštěva národního parku Aigüestortes tak na dva až pět dní.

Kde přespat

Kempování ve volné přírodě je v národním parku Aigüestortes zakázáno, bez problémů je ale možné přespat v takzvaných refugis (španělsky refugios), které jsou po národním parku poměrně hustě rozesety (pro mapu klikněte na REFUGIOS). Jedná se o noclehárnu s jednou velkou postelí, kde dostanete za příplatek i večeři. Vhodné je si přinést vlastní spacák, sice tam jsou k dispozici deky, ale všichni si radši nosí spacáky. V době letních prázdnin, kdy v národním parku potkáte poměrně hodně návštěvníků, je třeba si nocování v refugis rezervovat předem. (V červnu 2010 byly refugis Ernest Mallafré a Estany Llong plné tak z poloviny, ani jednu noc jsme si nerezervovali.)

Okolí národního parku Aigüestortes

Národní park Aigüestortes je jen malou částí Pyrenejí. V Pyrenejích by se daly strávit týdny a pořád by bylo co objevovat. Na výlet můžete v Pyrenejích vyrazit kamkoli, turistické značky vedou i mimo národní park Aigüestortes, i když jejich síť není tak hustá.

Užitečné odkazy:
Zápis na blogu z naší čtyřdenní návštěvy NP Aigüestortes