Katalánsko.com » Reus

Reus

Městečko Reus (mapa) leží v provincii Tarragona, a zároveň hlavní město oblasti (comarca) Baix Camp. Nachází se 12 km od městečka Tarragona.

Reus neleží ani na pobřeží moře, ani na žádné řece. Má zhruba sto tisíc obyvatel.

La Ruta Gaudí

Reus je rodištěm známého architekta a umělce Antoniho Gaudího. Dům, kde 25. 6. 1852 poprvé spatřil světlo světa, se nachází na Calle de Sant Vicen.  V Reusu žil Gaudí celých šestnáct let, než se definitivně odstěhoval do Barcelony.

Tip na zajímavou procházku městem je La Ruta Gaudí. Začíná u domu jeho narození, Calle de Sant Vicenç, 4. Zde prožil Gaudí své dětství a část mládí. Gaudího rodný dům je soukromý majetek a návštěvy bohužel nejsou možné, ale můžete se alespoň pokusit nakouknout do oken.

Cesta pokračuje na Plaza de Sant Pere, s/n. Zde byl Gaudí den po svém narození pokřtěn v kostele sv. Petra. Vstup do kostela je zdarma. Po prohlídce kostela je dobré pokračovat kolem školy „las Escuelas Pías de Reus“ na Calle de Misericòrdia. Zde Gaudí studoval v letech 1863-1868.

Svatostáten Milosrdenství – Santuari de Misericòrdia nacházející se na Plaza del Santuari de Misericòrdia je posledním zajímavým místem této procházky. Má připomenout zejména fakt, že se Gaudí účastnil různých poutí. Gaudí chtěl této budově přetvořit fasádu, což by také bylo bývalo jeho největší dílo pro Reus – bohužel se tento projekt díky byrokratickým problémům neuskutečnil…

Gaudího centrum

Protože Reus je na svého rodáka náležitě hrdý, proto zde bylo vystavěno Gaudího centrum – v podstatě interaktivní muzeum, které by mělo přiblížit Gaudího tvorbu, život a sdělit hlavní poselství: „Genialita Gaudího vychází především z místa, kde se narodil a prožil dětství. Tady se inspiroval krásami přírody, zdejší krajina a lidé jej ovlivnili na celý život. Ano, příčinou Gaudího geniální tvorby je Reus a jeho okolí!“

Gaudího centrum se nachází v historickém jádru městečka, adresa je Plaza del Mercadal, 3
43201 Reus. Muzeum je nově vybudované, velice moderní a poučné.

V muzeu dostane návštěvník sluchátka s výkladem v jazyku, který si vybere – dostupné jsou nejdůležitější světové jazyky včetně katalánštiny. Součástí prohlídky, která není nijak organizována, je zvláštní „kino“, kde se návštěvník interaktivně seznámí se vztahem Gaudí – Reus – promítá se na všechny čtyři stěny a během představení je třeba se otáčet. Další zajímavostí jsou makety Gaudího staveb – pro samotný Reus bohužel mistr nic nevytvořil, ale nevadí, hlavně, že se zde inspiroval.

Reus není Tarragona – Reusané jsou na své město patřičně hrdí a rivalství se sousední Tarragonou je veliké.

Na oficiálních stránkách turistické kanceláře Reus se dají nalézt otevírací hodiny Gaudího centra.

La Ruta del Modernismo

Další zajímavá trase, po které je možné si projít Reus a jeho zajímavá místa je La Ruta del Modernismo.

Letiště Reus

Reus je důležitý z hlediska dopravy.  Zhruba tři kilometry od centra Reusu se nalézá Letiště Reus – Aeropuerto de Reus (es), Aeroport de Reus (cat.). Pravidelné lety z něj zajišťuje nízkonákladová společnost Ryanair. Na letiště Reus se dá dostat pravidelnými autobusovými linkami z Reusu, Barcelony, Tarragony, či linkou spojující letiště a turistickou zónu na pobřeží. Spojení by měla zajišťovat společnost Autocares Plana, nicméně vždy se jedná o velice nespolehlivý způsob dopravy, proto je třeba počítat s případnou cestou taxíkem.

Autobus, který má jet přes letiště, občas přes letiště nejede, protože řidič autobusu na tuto zastávku prostě „zapomene“. Někdy autobus nepřijede, protože se změnily jízdní rády, protože uvízl v koloně, protože nikdy neměl jet, protože proto.  Taxík chytíte vždycky, nevýhoda je samozřejmě vyšší cena a pochybnosti o poctivosti taxikářů. Do centra Reusu či Tarragony se dá dostat taxikem za zhruba 12-20 Eur. Možná, že taxikáři jedou napůl s nedochvilnými řidiči autobusu, ale co my víme?