Katalánsko.com » Pyreneje

Pyreneje

Pyreneje (katalánsky Pirineus, španělsky Pirineos) je pohoří, které odděluje Španělsko od Francie. Ve východní polovině Pyrenejí se mluví katalánsky. Uprostřed Pyrenejí, na hranici mezi Španělskem a Francií se nachází státeček a daňový ráj Andorra. V katalánských Pyrenejích se nachází přes 400 jezer. Nejvyšší hora katalánských Pyrenejí, Pica d’Estats, má nadmořskou výšku 3134 metrů. Další význačnou horou v katalánských Pyrenejích je Puigmal (2910 m.n.m.), dostupný pěšky z Vall de Núria.

Mezi přírodní krásy, které je možné vidět v Pyrenejích (mapa), patří např. vodopád.

Medvědi v Pyrenejích

Medvědí populace v Pyrenejích čítala na začátku dvacátého století přibližně dvě stě kusů. Díky činnosti člověka postupně ubývali a oficiálně vymřeli v roce 2004, kdy se celá medvědí populace skládala již pouze ze samců a nemohla se tudíž dále rozrůstat. Aby byl tento zvířecí druh v Pyrenejích zachován, bylo importováno několik medvědích jedinců – samců i samic – ze Slovinska.

Přítomnost medvěda je chápána jako jakási značka kvality a součást marketingu pyrenejského turismu. Na druhou stranu není příliš oceňována místními majiteli užitkových zvířat. Medvědi neodolají chutné pochoutce v podobě čerstvé ovce. Aby se vláda vyhnula protestům ze strany místních, ztráty zvířat způsoben medvědy finančně kompenzuje. Přispívá také na stavbu elektrických ohradníků, které mají medvědy od lovu ovcí odradit.

Na medvědí mláďata nikdy nesahejte, ať už vám připadají jakkoliv roztomilá. Jejich maminka by jim z vás mohla připravit svačinu.

Medvědi dávají přednost zalesněným oblastem před otevřenými plochami a většinou se pohybují ve výškách 1300-1800 m. n. m. Během května a července migrují medvědí samci za samicemi. Medvědí mláďata se rodí během ledna a s matkou zůstávají 16-18 měsíců. Při setkání s medvědy nikdy nevstupujte mezi matku a mládě! Další rady zní: Nedělejte prudké pohyby, snažte se medvědovi nezkřížit jeho únikovou cestu a pomalu se vzdalte. Člověk není přirozená potrava medvěda.

Informace o medvědech v Pyrenejích by Vás od návštěvy této nádherné oblasti neměly odradit. Medvědů je málo a Pyreneje jsou veliké a zvířata by byla hloupá, kdyby se vyskytovala v turisticky oblíbených místech, kde by je neustále rušil člověk. Spatřit medvěda je velmi vzácná událost, dokonce tak, že byste ji měli nahlásit úřadům.

Zdroj: Příručka Turistas y OSOS vydaná Generalitat de Catalunya