Katalánsko.com » Vall de Núria

Vall de Núria

Pyreneje

Pyreneje

Vall de Núria je údolí v Pyrenejích se zimním střediskem, vodní nádrží, hotelem a poutním místem v nadmořské výšce asi 2000 m, asi 100 km severně od Barcelony. Do Vall de Núria vede zubačka (katalánsky i španělsky cremallera) z Ribes de Freser (asi 1000 m.n.m), která během hodinové jízdy překonává výšku asi 1000 m. Ribes de Freser je malé městečko v Pyrenejích s dolní stanicí zubačky do Vall de Núria, s několika hotely a hostely a jedním kempem, který je od Ribes de Freser vzdálený pár set metrů a je obklopený velehorami. Do Vall de Núria je možné dojet vlakem z Barcelony směrem na Puigcerdá a v Ribes de Freser přestoupit na zubačku. Je ale potřeba počítat s celkovým převýšením 2000 m a s ochlazením zhruba 2 °C na každých 300 výškových metrů, což vychází na ochlazení asi 14 °C během cesty z Barcelony do Vall de Núria. Pokud vyjdete až na Puigmal (2909 m.n.m), počítejte s ještě větším ochlazením i s případným větrem. Prostřední stanice zubačky je Queralbs, kde končí silnice a výš vede už jen zubačka.

Zubačka na trase Ribes de Freser – Vall de Núria během hodiny vystoupá z 1000 m.n.m. do 2000 m.n.m.  Ochlazení je celkem citelné.

Kamzíci

Kamzíci

Pokud chcete, můžete z Queralbs do Vall de Núria dojít pěšky po osmikilometrové trase s převýšením 780 m. Podle mapy by tato trasa měla trvat čtyři hodiny. V horní stanici zubačky se nabízí tři různé způsoby přenocování. Nejdražší je zůstat v hotelu Vall de Núria, který je součástí budovy, kde se také nachází kostel, jakási jídelna pro všechny návštěvníky, informační centrum a muzeum. Levnější je přespat v hostelu asi 200 m nad horní stanicí zubačky, kam lze dojít buď pěšky, nebo se nechat vyvézt lanovkou. Úplně nejlevnější je přespat v kempu, což je vlastně jen upravený terasovitý písečný plácek za hotelem. Kemp je velmi levný (2 euro za osobu), ale je vhodné mít kvalitní stan. Pokud budete mít nějaký shitový ze supermarketu a bude foukat vítr, tak se nevyspíte a budete se celou noc modlit, aby se stan neroztrhal. V zimě je možné ve Vall de Núria lyžovat, ale osobně bych doporučil jiná střediska v Pyrenejích, např. v Andoře, kde je sjezdovek víc a jsou delší.

Puigmal

Puigmal

Puigmal

létě je možné vyšplhat na Puigmal (2909 m.n.m.), nejvyšší horu v okolí Vall de Núria, která se nachází na francouzsko-španělské hranici a skýtá nádherný výhled na Pyreneje v obou zemích. Výstup na Puigmal trvá necelý den, takže můžete ráno vyjet zubačkou do Vall de Núria, vylézt na Puigmal a večer sjet zubačkou zpět do Ribes de Freser. Pokud se necítíte na výstup takto vysoko, je možné vylézt do nějakého sedla, nebo jen obejít vodní nádrž u horní stanice zubačky. Pokud se jen trochu vzdálíte od ostatních lidí a budete se v Pyrenejích chovat potichu a s respektem, máte slušnou šanci, že uvidíte kamzíky nebo muflony.

 

Užitečné odkazy:

oficiální stránky Vall de Núria