Katalánsko.com » Tarragona

Tarragona

Amfiteátr

Amfiteátr

Stopadesátitisícová Tarragona (mapa) se nachází na pobřeží Costa Daurada, hodinu cesty vlakem z Barcelony. V dobách římské říše se nazývala Tarraco. Dnešní Tarragona stojí na římských ruinách, více či méně zachovalých. V Tarragoně proto můžete navštívit mnoho různých římských památek, od amfiteátru přes chodbu pod cirkem po tabulku s římským nápisem zabudovanou do venkovní zdi domu.

Tarragona – ubytování

V Tarragoně se nachází také přístav a druhý největší chemický průmyslový komplex v Evropě (největší je v Rotterdamu). Proto je běžné v moři vidět pár tankerů. Chemičky se nachází na západ od Tarragony, za řekou Francolí, kterou v době největšího sucha neprotéká žádná voda. Na jih a východ od Tarragony se nachází pláže. Ta pláž na jihu Tarragony, Platja del Miracle se vlastně nachází přímo ve městě, ale protože mezi Tarragonou a tou pláží prochází železnice, je pláž přístupná pouze ze svých dvou konců. Dále na východ, asi dvacet minut pěšky po pobřeží se nachází větší pláž l’Arrabassada.

Památky a pamětihodnosti

Akvadukt za Tarragonou

Akvadukt za Tarragonou

V Tarragoně určitě nevynechejte procházku po Rambla Nova, hlavní třídě až k Balcó Mediterráni, odkud budete mít výhled na moře a Punta del Miracle a za obzvlášť dobré viditelnosti až na Mallorcu. Poté co se pokocháte výhledem na moře, zabočte doleva směrem do staré Tarragony, kde se nachází náměstí Placa de la Font, katedrála a spousta úzkých uliček. Některé domy v této staré části Tarragony mají ve svých venkovních zdech zabudovány tabulky s římskými nápisy. Za Tarragonou se nachází akvadukt Pont del Diable.

Za zvýhodněné vstupné je možné navštívit šest římských památek. Nejzajímavější je ale jen jedna, a to Circ Romá (u kruhového objezdu naproti Hotelu Husa), kde si můžete užít výhled na moře a starou Tarragonu s katedrálou, ale také se můžete projít chodbou, ze které vbíhali gladiátoři do cirku. Amfiteátr je také zajímavý, ale uvidíte ho v pohodě přes plot. Zajímavostí je, že římské ruiny najdete třeba i v podzemním parkovišti obchodního domu Eroski, v létě 2010 ale byly přístupné jen po telefonické dohodě. (Můžete si na ně posvítit přes plot baterkou) Za vidění také stojí Casa de la Festa, kde najdete vystavené Gegants, obří figuríny, se kterými se pochoduje během Santa Tecly a dalších fiest.

Slavnosti

Po celý rok se v Tarragoně něco děje. Mezi hlavní slavnost Tarragony patří týdenní Santa Tecla, která se koná v půlce září a při které můžete vidět stavění lidských hradů (castellers) a correfocy, šílené pochody s petardami a obřími prskavkami. V půlce února se koná karneval s průvody a spoře oděnými tanečnicemi, který končí odpálením spousty pyrotechniky na hlavním náměstí, Placa de la Font. O Velikonocích (Semana Santa) uvidíte průvody v kostýmech se špičatou kuklou na hlavě. Na začátku května se koná v pár desítkách restaurací akce Tarragona d’tapes, kdy můžete ochutnat různé jednohubky, zvané katalánsky tapes (španělsky tapas), za snížené ceny. Na konci května můžete navštívit festival římské kultury Tarraco Viva. V noci z 23. na 24. června se slaví St Joan házením petard všude okolo sebe (ještě víc než při correfocu) a obří párty na pláži. V dubnu začíná po zimě sezóna stavění lidských hradů (castellers). Občas můžete na hlavní třídě Rambla Nova narazit na různé stánky, například s vínem, nebo s olivovým olejem.

Rezervujte si ubytování v Tarragoně

Více informací o Tarragoně