Katalánsko.com » Poblet

Poblet

Největším klášterem na La Ruta del Cister je Poblet – viz. mapa.

Klášter Poblet na jaře

Klášter Poblet na jaře

Jedná se o mužský klášter patřící k cisterciáckému řádu, v kterém komunita mnichů žije dodnes. Založení se datuje do roku 1150, kdy Ramon Berenguer IV daroval půdu pro založení klášter. Ten bez přerušení fungoval až do roku 1853. Návrat mnichů se uskutečnil v roce 1940. V roce 1991 byl klášter zapsán do světového kulturního dědictví UNESCO.

Mniši v Katalánsku se zabývají ušlechtilými činnostmi – především výrobou vína. Úspěšně.

Klášter má k dispozici 3 dvory, kde se dříve pěstovala zelenina. K vidění je obranná zeď ze 14. století nebo dvě dominantní věže u hlavního portálu. Dále stojí za zhlédnutí kostel z 12. století – zde se nacházejí hrobky králů. Klášter je možno navštívit s průvodcem – výklad v katalánštině, angličtině nebo španělštině. Nejzajímavější z celého objektu je především kuchyň postavená ve 13. století, zrestaurovaná ve století 20. Za povšimnutí stojí ohniště i speciální okénko, kudy se strava vydávala.

Klášter Poblet - hlavní portál

Klášter Poblet - hlavní portál

U kláštera se nachází turistická informační kancelář, kterou je doporučeno navštívit. Dále také obchod s vínem, kde lze zakoupit jedinečnéý místními mnichy vyrobený nápoj. Celý areál je obklopen krásnou lesnatou krajinou, která byla roku 1984 vyhlášena za přírodní park a lze zde podniknout řadu výstupů a výletů.

Večer je možno nahlédnout na tradiční zpívání mnichů. Sejdou se v kostele a pějí společně tradiční písně, vstup na tuto jedinečnou podívanou je zcela zdarma.

K Pobletu jezdí v létě autobus, jistě si můžete objednat výlet s cestovní kanceláří. Pokud chcete jet vlakem, je možné dojet do L’Espluga de Francolí a odtud po značené trase dojít ke klášteru.