Katalánsko.com » L’Espluga de Francolí

L’Espluga de Francolí

 

Městečko L’Espluga de Francolí se nachází v provincii Tarragona, v comarce Conca de Barberá, na silnici N-240 mezi Vallsem a Lleidou. Staví zde vlaky i autobusy. Přesnou polohu je možné vidět na mapě.

Název městečka L’Espluga de Francolí pochází z latiny a znamená ve volném překladu „jeskyně nad řekou Francolí“. Jak již toto jméno napovídá, hlavní turistickou atrakcí jsou zdejší jeskyně (šj: cuevas, kat: coves). Ty byly objeveny v roce 1853, jak ale ukázaly archeologické výzkumy, lidé je využívali již v dobách dávno minulých.

Jeskyně v L’Espluga de Francolí se staly útočištěm pro lidi již v době nejstaršího paleolitu.

V nejstarším paleolitu (šj: Paleolítico Inferior, kat: Paleolític inferior) byly jeskyně využívány pouze sezónně, a to zejména lovci.

Jeskyně v L’Espluga de Francolí

Jeskyně v L’Espluga de Francolí

V Neolitu (šj: Neolítico, kat: Neolític), s nástupem obdělávání půdy a chováním zvířat, přeměnili si lidé jeskyni již v permanentní obydlí. Vyráběli zde první nádoby z hlíny (známá jako „cerámica cardial“), nástroje z pazourku. Byly zde objeveny i předměty z pozdní doby bronzové (šj: Edad del Bronce, kat: Edat del Bronze) a Iberské periody, což svědčí o dlouhodobém užívání tohoto místa.

Vchod do jeskyní, které byly původně vyhloubeny a tvarovány protékající vodou, se nachází cca 50 m severně od městečka. Z jeskyní je vytvořeno muzeum a vstup je zpoplatněn. Lze si zapůjčit i speciální vybavení a navštívit i zatopené části jeskyní. Minimální věk pro tuto speologickou exkurzi je 8 let.

Odkaz na stránky muzea

Další zajímavostí je Museu de Vi, neboli Muzeum vína – ulice „Passeig Josep Maria Rendé Ventosa“. Jde o malou továrničku na víno, kterou si za vstupné můžete prohlédnout. Muzeum není nijak veliké, ale prohlídka je zakončena ochutnávkou vína a olivového oleje. Následuje nákup v krámku, protože po ochutnávce nikdo neodolá. Vždyť je to víno hlavně pro místní!

Víno - Museu del Vi

Víno - Museu del Vi

L’Espluga de Francolí

Problém zdejšího vína je, že už možná nikdy nebudete chtít pít to naše.

Za prohlídku samozřejmě stojí i samotné městečko a kostelík. Nenechte se zmást šipkou, která má vést k hradu – žádný zde není, jen pískoviště! Zajděte si do místních turistických informací a zeptejte se na další zajímavá místa, nebo si jen vyžádejte kreslenou mapku.

Z L’Esplugy lze naplánovat pěší výlety směrem na Poblet, do Vimbodí, do Montblancu či po La Ruta del Cister.