Katalánsko.com » Siurana

Siurana

Siurana je vesnička v Prioratu, což je kraj (comarca) sice ve vnitrozemí Katalánska, ale dostupný do hodiny vlakem z Tarragony, která má moře, nebo autobusem z Reusu. Siurana, známá také díky panenskému olivovému oleji, patří pod obec Cornudella de Montsant, kam se dá dojet nepříliš často jezdícím autobusem z Reusu. Z Cornudelly do Siruany to pěšky není daleko, ale je nutné překonat nějaké to převýšení.

Vesnička Siurana (737 m.n.m) se totiž nachází na skalách, tyčících se nad stejnojmennou vodní nádrží Siurana (486 m.n.m.). Siurana je vyhlášená lokalita mezi lezci, ke kterým se sice neřadím, ale všiml jsem si, že v kempu Siurana mají na baru větší výběr karabin než piva (kemp se nachází nahoře na skalách jako vesnička Siurana, ne na břehu přehrady, od které ji dělí převýšení asi 250 metrů).

Vodní nádrž Siurana

Vodní nádrž Siurana

Na pěší turistiku je okolí Siurany ale taky super, pokud teda nechcete pochodovat po cestách pro lezce. My začali pochod v Cornudella de Montsant, jednu noc strávili v kempu a došli přes Arbolí do vesničky Alforja, odkud jezdil autobus do Reusu častěji, než z Reusu do Cornudelly. Určitě by ale šlo zůstat v kempu i dvě nebo tři noci a obejít trochu důkladněji okolí, mezi skalami se totiž nachází dost cestiček, po kterých se dá chodit pěšky. Katalánština má pro tyto cesty speciální slovo: grau. Jedná se o užší kamenitou klikatou cestičku která vám umožní sejít nebo vyjít tak strmý svah, že bez grau byste ho ani nesešli, ani nevyšli. Na turistické mapě je okolo Siurany těchto graus několik zakresleno. Na to abyste absolvovali výlet Siurana – Alforja vám bude stačit mapa Muntanyes de Prades, escala 1:25000, Editorial Piolet (k dostání např. v Tarragoně v knihkupectví u katedrály). Pokud jste lezci nebo toužíte po více výletech po graus okolo Siurany, je k dostání i podrobnější mapa pro lezce.