Katalánsko.com » Užitečné rady

Užitečné rady

Papíroví průvodci, časopisy, letáky

Pořídit si pro cestování průvodce v papírové formě nebývá od věci – dobře se přenáší, obsahuje přehled těch nejzajímavějších tipů, součástí bývá přehledná mapka.

V každém městě i vesnici navštivte turistickou informační kancelář. I když nemluvíte katalánsky, ani španělsky, dostanete místní mapku a nejrůznější letáky s mnohdy velmi zajímavými informacemi a tipy. V informačních kancelářích také občas disponují jízdními řády (které se mohou zdát tajné).

Průvodce místní kuchyní může být např. časopis Cocina Fácil, který je navíc psaný ve španělštině, takže mu budou rozumět i ti, co nehovoří katalánsky.

Místní průvodci

Na výlet do místní přírody může člověk vyrazit sám, nebo s průvodcem. Výhoda průvodce je, že krajinu zná a člověk se od něj může dozvědět spoustu zajímavých věcí o místních zvycích, kultuře i historii. Nevýhoda může být jazyková bariéra.

Tvůrci tohoto webu znají dvě dvojice průvodců a mohou je vřele doporučit. Vždy se jedná o pár- muže a ženu.

Z první dvojice – Josep i Ana – mluví španělsky jen žena. Muž mluví katalánsky, španělsky však rozumí. Doporučuje se pro všechny, kteří touží poznat Katalánsko ve své surové kráse.

Druhá dvojice – Sergi i Rachel – také muž a žena, se konverzaci ve španělštině brání mnohem méně a dokonce se domluví anglicky.

Kondomy

Sex k jižní mentalitě neodmyslitelně patří. Dlouhé písečné pláže, romantické západy Slunce, šumění moře, výborné vínko… prostředí přímo stvořené pro hřích. Sexuální turistika je zdrojem obživy nejedné ženy, zejména potom přistěhovalkyň. Téma „Obchod s bílým masem“ se v tisku vyskytuje poměrně často. Sexy opáleným Kataláncům a dívkám v plavkách bývá těžké odolat.

Je třeba si ovšem uvědomit, že Španělsko, jehož je Katalánsko stále ještě oficiálně součástí, má relativně vysoké množství lidí nakažených HIV. Dle  statistik bylo v roce 2009 0,4 procenta populace HIV pozitivních. A oficiální čísla bývají nižší než skutečná.

Netřeba připomínat staré známé poučky o používání kondomů. Je ovšem dobré vědět, že v Katalánsku se prodávám MENŠÍ standardní velikost kondomů nežli ve střední Evropě!!! Důležitý je především průměr.

Pozor na malé rozměry kondomů, které se v Katalánsku prodávají!

Materiál je sice pružný, i pro něj ovšem existují limity. Kondomy zakoupené v Katalánském obchodě mají charakteristický rozměr (tzv. nominální šířka) 52 mm. Na balení kondomů zakoupených v Česku stejný výrobce uvádí 56 mm.

Existují fámy o jednotné velikosti kondomů. Výrobce samozřejmě nebude upozorňovat na to, že určité národy mají malé penisy a je třeba jim tudíž prodat i menší prezervativy. Cílem výrobce kondomů je prodat co nejvíce kondomů, ne urazit ego spotřebitele.

Že je elasticita polymeru, ze kterého je prezervativ vyroben, veliká? Samozřejmě. Prezervativy jsou ovšem výrobky, které vyžadují co nejpohodlnější a rychlou manipulaci. I menší se dá nakonec narvat téměř na cokoliv, otázkou ovšem zůstává, kdo má chuť prát se s tím kusem plastu ve chvílích vhodných pro jeho použití. I gumové rukavice se prodávají ve více velikostech – a i do gumových rukavic se dá narvat SPOUSTU vody.

Proto je dobré se před cestou do Katalánska zamyslet, zda by nebylo vhodné navštívit českou drogerii.