Katalánsko.com » Pití

Pití

Katalánsko je země vína (narozdíl od Česka, které je zemí piva). V katalánských půdách a v katalánském podnebí se dobře daří vínu, v českých půdách a českém podnebí se zase daří chmelu. (Mimochodem to je důvod, proč katalánská i španělská piva nejsou vůbec hořká – obsahují velmi málo chmele.)

Víno

Bezkonkurenčně nejlepší katalánská vína pochází z Prioratu, honosí se označením DOQ nebo DOC (katalánsky Denominació d’Origen Qualificada, španělsky Denominación de Origen Calificada), což je nejprestižnější označení místa původu vína. Ale i vína s označením DO (katalánsky Denominació d’Origen, španělsky Denominación de Origen) jsou vynikající. Z dalších známých katalánských vinařských oblastí bych určitě jmenoval DO Montsant, DO Penedés, DO Tarragona, DO Terra Alta a třeba DO Conca de Barberá. Pokud si tedy chcete koupit dobré víno, sáhněte po lahvi s nápisem DO nebo klidně i DOQ (Zejména DOQ Priorat určitě bude dražší, běžně deset euro za lahev.). Dobré víno se dá sehnat i za dvě eura, hlavě si nekupujte nějaké směsi vín z EU nebo značku „vína“ Don Simon. To by byla neúcta jednak ke katalánským vínům, jednak k vlastním chuťovým buňkám.

Katalánci si pití i degustaci vína užívají. Víno se pije ze speciální nádoby na víno, která se nestrká do úst a zacházení s ní vyžaduje určitou zkušenost, jinak hrozí polití.

Cava

Cava je katalánské šumivé víno pocházející původně z oblasti Penedés, vyrábí se dnes ale i v jiných místech Katalánska, potažmo Španělska.

Pivo

Katalánci jsou národ vína. Přesto se zde našli nadšenci – tři kamarádi, kteří vybudovali  minipivovar – a to v městečku Montferri. Jejich stránky jsou bohužel pouze v katalánštině, přesto se jedná o zajímavý projekt. Zařízení museli zakoupit ve Velké Británii, neboť v Katalánsku není k dostání – Katalánsko nemá pořádnou historii výroby piva.

Tito nadšenci se snaží dokonce pěstovat vlastní chmel. Na maličkém políčku pěstují různé odrůdy a sledují, která se uchytí. Pro výrobu piva chmel kupují.

Vyrábějí specifická piva, celkem 6 druhů. Používají svrchní kvašení, jejich piva mají obsah alkoholu 3,5-8 % a jsou popisována jako „piva anglického stylu“, druhé kvašení probíhá v lahvi. Piva nejsou ani pasterizována, ani filtrována.

Pokud byste piva rádi ochutnali, kontaktujte majitele na: cervesa@lesclandestines.net Stejný kontakt použijte, budete-li chtít pivovar navštívit, má otevřeno každou první sobotu v měsíci, 10:30 a 14h (nutno předem ověřit).

Kafe

Katalánci milují „chození na kafe“. Utužují na něm svoje pracovní i nepracovní vztahy. Kafe stojí v hospůdce něco přes jedno euro, občas k němu dostanete i něco sladkého. Většinou se pije kafe s mlékem (tzn. mléko kafe tak půl na půl), v horkých letních měsících ale převažuje kafe s ledem.